+90 (533) 522 0459 bilgi@onatuzumcugil.com

Ortopedik Onkoloji Nedir?

Onkoloji, tümörlerle ilgilenen bilim dalını oluşturur. Ortopedik onkoloji ise ortopedik tümörlerle ilgilenir.

Hareket sisteminin bireylerini oluşturan kas, kemik, ve yumuşak dokuları tutmuş olan tümörlerin cerrahi tedavisiyle ilgilenen tıp dalına “ortopedik onkoloji” denir.

Vücudumuzda yer alan kol, bacak, ayak bileği, diz, kalça, dirsek, ve omurganın bazı bölgelerindeki tümörler ortopedik onkolojinin kapsamına girer.

Tümör kavramı halk arasında genellikle kanser olarak algılanmaktadır.

Her Kemik Tümörü veya Yumuşak Doku Kitlesi Kanser midir?

Vücutta yer alan kitleler iyi veya kötü huylu olabilirler. Selim tümör hücreleri, normal doku hücrelerine aşırı benzerlik gösterirler. Selim tümörler nispeten yavaş büyürler ve vücudun başka bölgelerine yayılım göstermezler.  Habis tümör hücreleri ise kökenini aldıkları hücrelere yapı ve fonksiyon olarak hiç benzerlik göstermezler. Hızlı ve kontrolsüz bölünerek büyür ve vücudun diğer bölgelerine sıçrayabilirler.

Kemik Tümörlerinin Belirtileri

Şişlik ve ağrı en çok rastlanan kemik tümörü belirtileri olarak öne çıkar. “Sarkom” adı verilen kötü huylu tümörlerde şişlik ve ağrılar belirgin haldedir. İyi huylu tümörlerin bir çoğu uzun süre belirti vermeden iskelet sisteminde barınabilir.

Kötü Huylu Tümörlerin Teşhisi ve Yayılma Alanları

Kötü huylu tümörler akciğere, diğer kemiklere metastaz yapar. Pek sık olmasa da iç organ metastazları da görülebilir. Hastanın şikayetleri doğrultusunda yapılan görüntüleme yöntemleri ve laboratuvar incelemelerinin ardından teşhis edilebilirler. İlaçlı ve bilgisayarlı tomografi, röntgen incelemeleri, MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme), sintigrafi ve pek sık olmasa da PET (pozitron emisyon tomografisi) kötü huylu tümörlerin teşhisinde yer alan yöntemlerdir.

Kemoterapi Nedir-Nasıl Uygulanır?

Kanser hücrelerinin ilaçlarla yok edilmesine “kemoterapi” adı verilir. Yüksek gradeli osteosarkomlarda ve Ewing sarkomunda daha sık uygulanır. Genellikle birkaç ilaç aynı anda verilerek en yüksek tümör hücre ölümü amaçlanır. Bu tümörlerde kemoterapiye ameliyat öncesi başlanır ve ameliyatı takiben sürer.

Tümörlü Bölge Alındıktan Sonra Kemik ve Yumuşak Dokulardaki Boşlukların Giderilmesi

Tümör, çıkarıldıktan sonra önemli fonksiyon kaybı yapmayacak bir kemikte ise fibula, köprücük kemiği gibi hiç bir şey yapılmadan bırakılabilir. Ancak tümör önemli bir kemiğin önemli bir bölgesini tutmuş ise, tümörün çıkarılmasını takiben kemik ve eklemin yerini tutan protezler takılır.

  • Vücuttan kemik nakli,
  • Kadavradan kemik nakilleri,
  • Kemik uzatma ve kaydırma yöntemleri,
  • Yapay boşluk doldurucu maddeler,
  • Kalsiyum bileşikleri ile oluşan eksiklik giderilir.