+90 (533) 522 0459 bilgi@onatuzumcugil.com

Vücutta yer alan kemiklerin, olması gereken anatomik şeklin dışına çıkıp farklı biçimde yer alması “deformite” olarak adlandırılır.

Doğumsal ve sonradan oluşan problemler için erken tanı ve zamanında tedavi kritik öneme sahiptir. Özellikle gençler ve çocuklarda oluşan deformiteler, ileri dönemlerde tüm hayatı etkileyebilme potansiyeline sahiptir.

Deformite Türleri

Doğuştan Deformite

Anne karnında kemikleri oluşturan doku taslaklarının genetik bozukluklar, enfeksiyonlar ve kimyasal maddeler gibi nedenlerden dolayı anatomik şeklin dışına çıkma durumuna “doğuştan deformite” denir.

Erken veya geç dönemde deformitenin şekline ve özelliğine göre cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

Çocuk Felci Sekelleri

Omurilik sinirinin bir bölümünü harap eden çocuk felci (polio virüsü), erken ya da geç dönemde kasların normal çalışmasını engelleyerek deformitelere yol açar. Daha çok  ekstremite zayıflığı veya kısalığı şeklinde ortaya çıkarlar.

Kazanılmış Deformite

Metabolik bozukluklar, çocuk felci ve kemik iltihabı gibi enfeksiyonlar veya kırıkların yanlış kaynaması gibi nedenlerden dolayı kemiklerin sonradan kazanılmış şekil bozuklarına “kazanılmış deformite” denir.

Cerrahi tedaviler deformitenin derecesine göre farklılık gösterir.

Yapısal Anormallikler

Yapısal anormallikler, bir vücudun çeşitli bölgelerini düzensiz olarak zorlayarak, kişiyi spor yaralanmalarına karşı narin hale getirir. Örneğin; bacak boyları eşit olmadığında, kalça ve uzun olan bacağın  dizine daha fazla yüklenilir. Alışkanlık olarak tümsekli yollarda koşmak da aynı etkiyi verecektir.

Biyomekanik faktörler; bacak, kol ve kalça incinmesinde başlıca etkendir ve yere çarptıktan sonra ayakların içe dönmesi durumudur. Pronasyon bir dereceye kadar normaldir ve ayağın vuruş kuvvetini tüm ayağa yayarak yaralanmaları da önler. Ancak aşırı pronasyon, ayak, diz ve bacak ağrılarına sebep olabilir. Az pronasyona ise ayak bilekleri sert olan kişilerde rastlanır.

Yanlış Kaynama

Kırılmış olan bir kemiğin anatomik bozukluğa sebep olacak şekilde (istenmeyen pozisyonda) kaynama durumudur. Yanlış kaynayan kemik düzeltilerek metal implantlar ile yeniden kaynatılır.

Deformite Cerrahisinde Öncesi ve Sonrası

Uzun periyotlu ve ilgi gerektiren deformite cerrahisi operasyonlarında, önce detaylı tetkikler ile deformitenin yeri ve düzeltmenin yapılacağı süreç için karar verilir. Cerrahi operasyon bu süreçlerin ardından uygulanır.

Ameliyat sonrası eklenen implantlar uzun süre vücutta kalabilir; Fakat hasta bu implant ile günlük yaşantısını sürdürür. Bu adımlar atıldıktan sonra deformite yüksek oranda düzeltilir.

Deformite cerrahisinde geniş bir tıbbi olanak ve tecrübe gerekmektedir. Aksi durumda hoş olmayan sonuçlar kendini gösterebilir.